Nowy podział administracyjny Polski

Ostatni nasz wpis na temat nowego podziału administracyjnego Polski wywołał dyskusję na łamach naszego profilu na facebooku. Odezwały się głosy krytyczne dotyczące przebiegu podziału owych prowincji. Toteż spróbowaliśmy podjąć się zadania wytyczenia nowych granic województw i samych prowincji w duchu historycznych tradycji I RP.

Zmianie uległa znaczna część obecnych granic województw. I tak województwo lubuskie – zostało pozbawione o Zieloną Górę, Żary, Żagań i Nową Sól, które powróciły do województwa dolnośląskiego. Również z województwa lubuskiego wycięto Wschowę, która przyłączono do województwa poznańskiego.

Województwo wielkopolskie uległo znacznym podziałom. Część zachodnia z Poznaniem tworzyć będzie województwo poznańskie. Część wschodnia, biegnąca mniej więcej pasem od Gniezna do Krotoszyna tworzyć będzie województwo kaliskie ze stolicą w Kaliszu.

Likwidacji ulegnie województwo opolskie. Województwo dolnośląskie poszerzy się o Zieloną Górę, Krosno Odrzańskie, Świebodzin, Żary, Żagań. Tym samym przywrócona zostanie historyczna granica Dolnego Śląska na zachodzie. Na wschodzie z części ziem woj. opolskiego przyłączone zostaną Nysa, Namysłów, Brzeg i Kluczborg. Zmianie ulegnie też granica Górnego Śląska. Wchłonie ona resztę ziem byłego województwa opolskiego tj. Opole, Prudnik, Kędzierzyn Koźle. Na wschodzie zaś, utraci Zawiecie i Częstochowę na rzecz województwa krakowskiego.

Wspomniane województwo krakowskie, oprócz Częstochowy pozbawione zostanie Tarnowa i Pilzna na rzecz województwa sandomierskiego (d. świętokrzyskie).  Województwo przemyskie (d. podkarpackie) poszerzy się o pas graniczny z Tomaszowem Lubelskim, Zamościem i Chełmem, wydzielonych z województwa lubelskiego.

Województwo sandomierskie (d. świętokrzyskie), poza poszerzeniem się o Tarnów i Pilzno,na północy wchłonie Radom, który odpadnie od województwa mazowieckiego.

Bez zmian pozostanie województwo zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i łódzkie.

Utworzone zostanie sześć prowincji: Mazowsze – z województwa mazowieckiego, Wielkopolska – z województw: lubuskiego, poznańskiego, kaliskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego, Pomorze – z województw: zachodnio-pomorskiego i pomorskiego, Warmia i Mazury – z warmińsko-mazurskiego, Śląsk – z województw: górno- i dolnośląskiego, Małopolska – z województw: krakowskiego, sandomierskiego, przemyskiego, lubelskiego i podlaskiego.

Proponowany podział prezentują oto dwie mapki:

https://imageshack.com/i/0ie2eip

https://imageshack.com/i/5n8re7p

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s